O zvieratách

FRETKA, Putorius furo (Linné, 1758)

Je domestikovaná forma tchora. Otázka jej pôvodu nie je doposiaľ definitívne vyriešena. V súčastnej dobe prevláda názor, že vznikla domestikáciou severoafricko-španielskej formy tchora tmavého.

V zdivočenej forme žije na Sardínii, Sicílii a vysadená bola tiež na Novom Zélande. Fretka je stredne veľká kunovitá šelma, ktorá vyniká živým temperamentom schopnosťou šplhať a neuveriteľnou obratnosťou.

Dĺžka jej tela u dospelých samcov je 38 - 45 cm, hmotnosť 1800 - 2000g, u samíc je dĺžka 35 - 37 cm, hmotnosť 1000 - 1200g. Sfarbením pripomína tchora tmavého. Existuje aj vzácnejšia albinotická forma.

Chov

Nie je náročný. Fretka si pomerne dobre zvykne na domáce prostredie. Potravu z väčšej časti tvorí živočíšna zložka. Rastlinnú zložku pridávame do krmiva len na spestrenie, nikdy nie ako hlavné krmivo. Zo živočíšnych krmív môžeme skrmovať konzervy a taktiež granulované krmiva pre psov a mačky. Do krmiva pridávame slepačie vajcia, mlieko, tvaroh, jogurty. Fretky s chuťou konzumujú rôzne vnútornosti, živé hlodavce (myši, potkany, mladé králiky), obojživelníky, vtáky a hmyz. Z rastlinnej zložky podávame príležitostne ovocie (jablká, hrušky, banány, pomaranče, mandarínky, maliny, jahody), lesné plody, šaláty, varené zemiaky, piškóty, strúhanú mrkvu, ovsené vločky a kompóty.

V posledných rokoch sú vyrábané špeciálne kŕmne zmesi pre fretky ako granulované tak aj vo forme konzervy.

Rozmnožovanie a odchov

Býva taktiež bez väčších problémov.
Pohlavnú dospelosť dosahuje vo veku 6 - 9 mesiacov a v chove (na farmách) sa využíva 3 - 5 rokov. Ruja sa vyskytuje 2 - 3 krát do roka.

Prejavy ruje u fretiek sú veľmi charakteristické a viditeľné. Začiatok ruje je sprevádzaný nápadným zväčšením vulvy a po celú dobu ruje pozorujeme serózny (číry, priehľadný) výtok z pošvy. Tieto zmeny ustupujú najneskôr do 60 h po spárení. Ovulácia je provokovaná. To znamená, že vajíčka sa objavujú vo vajcovodoch za 30 - 40 h po spárení, kedy dochádza ku ich oplodneniu.

Párenie je doprevádzané "zviazaním", ktoré trvá 15 - 90 min. Počas párenia zvieratá nevyrušujeme! Dĺžka gravidity je 41 - 43 dní. Fretky sa vyznačujú vysokou plodnosťou až 16 mláďat. Priemerne pri optimálnych podmienkach sa rodí 6 - 9 mláďat o hmotnosti 7 - 9g.

Mláďatá odstavujeme vo veku 6 - 7 týždňov. Ku ďalšiemu páreniu môže prísť o 7 - 14 dní po odstave. Chov fretiek je polygamný s pomerom jeden samec ku štyrom až desiatim samiciam.