O zvieratách

Počiatky zdomácnenia psa

Pes sa vyvinul z vlčích predkov pred viac ako desaťtisíc rokmi. Predpokladá sa, že vlci sprevádzali našich prapredkov a dojedali po nich ochotne zvyšky jedál, resp. kostí a tak postupne dochádzalo k priateľstvu medzi človekom a vlkom.

Možno praľudia našli potešenie v hravosti malých vĺčat, prípadne šakalích mláďat. Odchytávané mláďatá začali vychovávať v smelých obrancov svojich táborov a pomocníkov pri love. Skrotené zvieratá sa medzi sebou krížili. Takže o prvých domácich psoch vieme z čias spred 12 – 14 tisíc rokov. Ale najstaršia skamenelina čeluste, nájdená ne brehu Yukon na Aljaške pochádza dokonca spred 27 – 30 tisíc rokmi.

Zo skamenelín, ktoré pochádzajú spred 4 500 rokov pred n.l. zistili odborníci päť odlišných typov psa: ovčiaky, vlkovité psy, chrty, stavače a mastify. Z týchto základných typov sa za tisícročia selektívneho chovu a prirodzenými mutáciami vyvinuli stovky dnešných plemien.

Z histórie

Strážca – podľa čínskej mytológie „strážca“ pes Foo bol verným ochrancom ľudí a ich majetku. Okrem strážnych a obranných psov Čínania chovali aj prvé malé izbové psíky, ako je pekinský palácový psík.

Psí boh – v Starom Egypte bol pes uctievaný ako posol mŕtvych. Bol zobrazený ako boh Anubis, ktorý mal šakaliu hlavu.

Starovekí loveckí psi – loveckí psi typu mastifa sú zobrazení z cias pred viac ako 2600 rokmi. V čase Rímskej ríše už existovalo veľa rôznych psích plemien. Stráženie a obrana boli hlavnými funkciami psa.

Módni malí izboví psíci – i keď sa malý pes, ako je pekinský palácový pes, choval v Číne už tisícrocia, a malé psie plemená, ako je King Charles španiel, sa chovali po európskych šlachtických dvoroch po stáročia až do 18. storočia neboli psi ako domáci miláčikovia bežní. Cistokrvné plemená psov boli pôvodne spolocníkmi bohatých šlachtických rodín, potom sa však rozšírili aj v nižších spolocenských vrstvách.

Prvé psie plemená

Aljašský malamut – tento silný, vlku podobný pes bol vyšlachtený kmeňom Malamutov na Aljaške.

Newfoundlandský pes – toto plemeno vzniklo krížením európskych psov s miestnymi ostrovnými psami.

Bostonský teriér – je to jedno z pôvodných amerických plemien. Bostonský pes bol vyšlachtený ako malý izbový psík v Novom Anglicku.

Čivava – tento drobný psík je najstaršie plemeno na americkom kontinente. Do Mexika ho možno priviezli čínski kupci.

Neapolský mastif – Rimania si velmi cenili zúrivé mastify, ktoré sa zrejme chovali na použitie v arénových hrách.

Barzoj (ruský chrt) – rýchlosť a vytrvalosť urobila z tohto plemena ideálneho psa na lov. Tešil sa veľkej oblube u ruskej šlachty.

Akita – japonské plemeno akita sú psi velkí ako špic. Je to najväčšie plemeno, ktoré bolo vyšlachtené v Japonsku.

Basenji – unikátny nebrechajúci basenji je jedným z mnohých pôvodných afrických psích plemien.

Saluka – má najdlhší rodokmeň medzi psími plemenami. Na Strednom východe sa cení ako dostihový pes už tisícročia.

Austrálsky pastiersky pes – toto plemeno vzniklo z britských farmárskych psov – prímesou krvi dinga. Je to typické miestne plemeno.

Japonský chin – tento elegantný izbový psík sa dostal do Japonska z Číny pred 2700 rokmi. Po stáročia bol chovaný ako domáci miláčik na japonskom cisárskom dvore.

Divoké a voľne žijúce druhy

Dingo je blízky príbuzný „spievajúceho psa“ z Papuy – Novej Guiney a dostal sa do Austrálie s domorodcami. Voľne žijúce psi, často nazývaní prérioví, stále žijú v rôznych častiach sveta. Žijú vo svorkách a dobre sa množia, na rozdiel od domácich opustených psov, ktoré sú väčšinou samotári. Americký vlk Veľká rozmanitosť farieb a veľkostí, ktorá sa vyskytuje u amerického vlka bola zdrojom genetického materiálu pre vývoj mnohých psích plemien.

Európsky vlk
V severnej Európe poskytoval pôvodný vlk ideálny genetický materiál, z ktorého sa vyvinulo veľa psích plemien.

Ázijský vlk
Vzhľadom na svoje rozmery poskytoval ázijský vlk výborný genetický materiál na šlachtenie malých plemien, ako je napríklad pekinský palácový psík.

Základné typy psa

Psi zdedili veľa čŕt zo správania vlka. Ľudia si však vytvorili psie plemená, ktoré majú zdôraznené, alebo potlačené, špecifické povahové črty. Vyšlachtili rôzne tvary a veľkosti psov. Niektoré zo súčasných plemien sú miernejšie ako ich predkovia, iné zasa agresívnejšie. Z rímskych čias sú tu pastierski psi, bojovní psi, sliediči, pátrači, teriéry a spoločenskí psi.

Pastiersky pes – kólie sú typickými predstaviteľmi pastierskych plemien so zvýraznenou schopnosťou ovládať stáda domácich zvierat.

Bojovný pes - z historického hľadiska boli strážni a útoční psi vždy veľkí, ako napríklad neapolský mastif. Dnešní strážni psi sú šlachtení skôr na fyzickú odolnosť než na veľkosť.

Sliediči – bloodhound má výnimočnú schopnosť sledovať pachovú stopu vo vzduchu i na zemi. Plemená sliedičov majú vždy dlhý nos, aby sa doň vošla nadpriemerne veľká čuchová sliznica. Pes orientujúci sa zrakom – barzoj je typickým predstaviteľom plemien vyšlachtených pred tisícročiami na to, aby pomohli človeku pri love svojím perfektným zrakom a veľkou rýchlosťou pri štvaní koristi.

Teriér – hoci plemeno teriérov existovalo už v rímskych dobách, v Británii vzniklo viac plemien teriérov ako kdekoľvek inde na svete. Border teriér pochádza zo škótskeho pohraničia.

Spoločenský pes – napr. maltézski psíci boli vyšlachtení už pred tisícročiami. Toto plemeno pravdepodobne dostalo meno po ostrove Malta.

Počet majiteľov psov vo svete

Na celom svete sa chová viac ako 200 miliónov psov. Najväčšia populácia psov prepočítaná na počet domácností žije v Austrálii, Severnej Amerike a Francúzsku, zatiaľ čo Japonsko má najrýchlejšie sa zvyšujúci počet psov. Nemecko má relatívne málo psov, v Číne a na Islande je počet psov veľmi malý vzhľadom na prísne opatrenia.

Psie zmysly

Pes má 5 zmyslov:

Zrak – bočne umiestnené oči umožňujú psovi dobré periférne videnie, čo je veľmi dôležité pre jedincov používaných na poľovačkách. Oči umiestnené viac vpredu ako napr. u mopsa, majú lepšie priestorové videnie, ale zle vidia na blízko.

Čuch – je najdôležitejším zmyslom psa. Nosná dutina je vystlaná sliznicou s mnohými záhybmi, ktorej plocha je takmer rovnako veľká ako plocha povrchu psieho tela. Vlhký nos zachytáva väčší počet molekúl ako suchý povrch.

Hmat – jemný dotyk a s ním spojený príjemný pocit, ktorý má rada väčšina cicavcov, je pre psa celoživotným potešením. Pôžitok z dotyku je dôležitý pre všetky zvieratá, ktoré sa spoločne hrajú, v zime sa k sebe túlia a používajú olizovanie či dotyky labou na signalizáciu svojho postavenia vo svorke.

Chuť – vnímanie chuti je spojené s čuchom. Napr. boxer sliní, ak cíti niečo dobré na jedenie. Psi majú oveľa menej chutových pohárikov ako ľudia a dokážu rozlišovať len chute jemné, nepríjemné a nevýrazné.

Sluch – vzpriamené uši zachytávajú viac zvukov. Pes má takmer absolútny sluch. Dokáže rozlíšiť zvuk motora u podobných modelov áut.

Šiesty zmysel
Veľa chovateľov verí, že ich pes má šiesty zmysel. Ten im umožňuje napr. poznať, že deti sa vracajú zo školy domov, alebo im hovorí, že je čas na prechádzku. Psom sa často pripisuje telepatická schopnosť, ktorá im umožňuje vnímať pocity svojho pána. Vedecké dôkazy naznačujú, že psi majú schopnosť vnímať elektromagnetické polia, čo ich robí citlivými na otrasy zeme a vibrácie. Táto schopnosť im zrejme pomáha predpovedať zemetrasenia a nachádzať cestu domov zo vzdialenosti niekolko stoviek kilometrov.

Ako porozumieť psovi

Psi, podobne ako ich vlčí predkovia, žijú v svorke, preto sa u nich vyvinula jemná a dokonalá sústava komunikačných metód založených na gestách a pachu. Veľa z týchto prejavov už človek pochopil, ale niektoré, ako napríklad značkovanie močom, sú stále záhadou.

Porozumieť psej komunikácii je najlepší spôsob ako svojmu psovi zabezpečiť vhodné životné podmienky.

Príslušníci svorky – sibírske husky sú schopné spolupracovať s človekom ako skutočná svorka a uznať ho ako svojho vodcu. Pri nedostatku psích spoločníkov psi vidia v ľudoch ďalších členov svorky.

Úzkosť zo samoty – vytie, brechanie, pobehovanie a ničenie predmetov, to všetko sú známky stresu zo samoty.

Dominantný pes – niektorí psi, ako napríklad krížený teriér, sú od prírody viac dominantní ako iní. Toto správanie je bežnejšie u samcov a vyžaduje prísne zaobchádzanie so psom.

Submisívny pes – aby sa psi vyhli agresívnej konfrontácii, majú systém rituálneho podriadeného správania. Pes signalizuje dominantnému psovi, alebo človeku, že pre neho nepredstavuje hrozbu polohou na chrbte a zdvihnutím laby.

Pachové značkovanie – značky močom na dôležitých miestach sú pre ostatných psov informáciou o tom, kto ich tam nechal a kedy bol znackujúci pes na týchto miestach.

Signalizácia pachom – očuchávanie je niečo ako stisk a potriasanie rukou u ľudí. Poskytuje informáciu o pohlaví a nálade druhého psa.

Ruvačky pre zábavu – bitky pre zábavu sú u psov časté po celý život, najmä však takto spolu zápasia šteňatá. Napr. mladý nemecký ovčiak sa učí získavať dominantné postavenie. V týchto ruvačkách je veľa teatrálnosti. Všetky pohyby sú zveličené, ale niektorí psi sa pri hre natoľko vzrušia, že môžu svojho spoluhráča pohrýzť.

Poklona ako výzva k hre – jedným z najprítažlivejších gest je charakteristické prehnutie. Psi bežne toto gesto používajú v zmysle „Budeš sa so mnou hrať?“ a vyzývajú ostatných psov alebo ľudí na prenasledovanie alebo na zábavné bitky.

Stretnutie z neznámym psom – psi dobre využívajú celý súbor výrazových prostriedkov na to, aby sa vyhli konfliktom pri vzájomných stretnutiach.

Fyziologické hodnoty zdravého psa

  • Telesná teplota: 38 – 39 ºC
  • Dychová frekvencia: 10 – 40 za minútu
  • Tepová frekvencia: 60 – 120 za minútu
    (podľa plemena alebo veku)
  • Ruja: obyčajne 2× do roka, doba asi 21 dní
  • Obdobie vhodné ku krytiu: 9 – 13 deň ruje
  • Dĺžka gravidity: 58 – 63 dní
Vek vášho psa v porovnaní s človekom

Vek psa / Vek človeka

  • 6 mesiacov / 10,5 roka
  • 7 mesiacov / 11,5 roka
  • 8 mesiacov / 12,5 roka
  • 9 mesiacov / 13,5 roka
  • 10 mesiacov / 14,5 roka
  • 11 mesiacov / 15 rokov
  • 12 mesiacov / 15,5 roka
  • 14 mesiacov / 16 rokov
  • 16 mesiacov / 18 rokov
  • 18 mesiacov / 20 rokov
  • 2 roky / 25 rokov
  • 3 roky / 29 rokov
  • 4 roky / 32 rokov
  • 5 rokov / 37 rokov
  • 6 rokov / 40 rokov
  • 7 rokov / 44 rokov
  • 8 rokov / 47 rokov
  • 9 rokov / 52 rokov
  • 10 rokov / 55 rokov
  • 11 rokov / 60 rokov
  • 12 rokov / 64 rokov
  • 13 rokov / 68 rokov
  • 14 rokov / 72 rokov
  • 15 rokov / 77 rokov
  • 16 rokov / 80 rokov
  • 17 rokov / 85 rokov
  • 18 rokov / 88 rokov