Sterilizácia a kastrácia

Sterilizácia a kastrácia

Sterilizácia a kastrácia sú dnes už rutínne operačné zákroky, pri ktorých dôjde k odstráneniu reprodukčných orgánov u zvierat. Mnohí majitelia sa nevedia rozhodnúť, či svoje zvieratko sterilizovať / kastrovať alebo nie.

Kedy je vhodná doba pre tento zákrok?

U samcov kocúrov je vhodné počkať, kým budú pohlavne dospelí, to znamená, kým sa u nich vyvinú typické samčie znaky- veľká hlava. U samíc mačiek na pohlavnú dospelosť čakať netreba. Hovorí sa, že fenka by mala mať aspoň raz za život šteniatka. Nie je to pravda. Nie je nutné čakať ani na prvé háranie. Ak sa fenka vysterilizuje pred prvým háraním (pohlavný cyklus ešte nezačal), výrazne sa znižuje riziko nádorov mliečnej žľazy v neskoršom veku. Ak sa rozhodnete pre sterilizáciu dospelej fenky, treba počkať na obdobie keď bude mimo hárania.

Kastrácia psov a kocúrov je chirurgický zákrok, v porovnaní so sterilizáciou fenky a mačky, málo invazívny. V celkovej anestézii sa po narezaní mieška odstránia semenníky.

Sterilizácia feny a mačky je zákrok pri ktorom sa otvára brušná dutina a následne sa odstrňuje maternica a vaječníky. Doba rekonvalescenie je 10dní.

Výhody sterilizácie samíc:

  • zabránenie narodeniu nechcených potomkov
  • zníženie rizika nádorov mliečnch žliaz
  • zabránenie vzniku pyometry (hnisavý zápal maternice, ktorý končí chirurgickým zákrokom)
  • zabránenie vzniku falošnej gravidity po háraní

Výhody kastrácie samcov:

  • medzi kocúrmi nebude dochádzať k súbojom, po ktorých bývajú často vážnejšie zranení
  • nebudú sa túlať
  • nebude dochádzať ku konfliktom medzi psami samcami pri venčení
  • obmedzí sa riziko vzniku cystickej a nádorovej degenerácie prostaty

Nevýhodou sterilizácie a kastrácie u oboch pohlaví, je spomalenie metabolizmu a následné priberanie na váhe. Tomu sa dá v dnešnej dobe predísť ak budete kŕmiť svoje zvieratko komerčnými diétami určenými práve pre sterilizovaných a kastrovaných jedincov.

Je dôležité dodať aj to, že povaha Vášho zvieratka sa po sterilizácii ani kastrácii nezmení.

U psov samcov je možnosť chemickej kastrácie, kedy po zavedení hormonálneho čipu nebude Váš psík pohlavne aktívny pod dobu 6 mesiacov.