Strihanie pazúrov, odčervenie

Strihanie pazúrov

Postaráme sa o pazúriky Vaších miláčikov.

Za normálnych okolností si psy pazúre obrusujú pri prechádzkach, ale obrúsenie nemusí byť dostatočné či rovnomerné. Prerastené pazúriky zvyknú zarastať do kože alebo sa lámať a krvácať, čo niesie riziko infekcie.

Mačky chované len v dome/byte si rady pazúriky obrusujú na škrabadlách, ale často aj na sedačkách či inom nábytku, čo nepoteší žiadneho chovateľa.

Preto je vhodné pazúriky pravidelne skracovať.

Odčervovanie

Odčervovanie našich zvieracích miláčikov patrí spolu s vakcináciou medzi pravidelné úkony prevádzané veterinármi. Vnútorné parazity sú častou príčinou nechutenstva, hnačiek, zvracania, bolestí brucha, kožných problémov a chudnutia.

Odčervovanie sa začína už u šteniatok a mačiatok vo veku 2 týždňov spolu s odčervovaním matky, nakoľko parazity sa môžu preniesť aj prostredníctvom placenty a mlieka z matky na mláďatá.

Ako často odčervovať psy a mačky?

VekFrekvencia odčervovania
2 týždne - 2 mesiace1 x za 2 týždne
2 mesiace - 6 mesiacov1 x za mesiac
Od 6 mesiacov veku1 x za 3 mesiace

Opakované odčervovanie je veľmi dôležité, aby sa zachytili všetky vývojové štádiá parazitov. Pokiaľ sú v truse viditeľné parazity alebo ich články, je potrebné zviera ihneď odčervovať a po 10 -14 dňoch tento úkon zopakovať až do negatívneho nálezu.

V prípade, že zviera nebolo zbavené parazitov a je v zlom výživnom stave, vychudnuté, choré, má hnačku, prípadne zvracia, je potrebné ho najskôr stabilizovať a až potom sa pristúpi k odčervovaniu.

Ako sa môže vaše zvieratko nakaziť?

Každý parazit má svoj vývojový cyklus. Dospelý jedinec produkuje v tele hostiteľa vajíčka, ktoré sa trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia a sú zdrojom infekcie pre zvieratá aj pre ľudí. Prenos vajíčok je možný aj topánkou človeka. Preto sa odporúča pravidelne odčervovať aj domáce mačky, ktoré sú celoročne chované v byte.

Preparáty určené na odčervovanie psov a mačiek sú vo forme pasty, tabliet alebo spot on prípravkov a dávkujú sa podľa hmotnosti zvieraťa. Odlišujú sa v spôsobe aplikácie ako aj svojím odčervovacím spektrom. Po určitej dobe používania by sa mali preparáty obmieňať z dôvodu možného vytvorenia rezistencie.

Pravidelným odčervovaním chránime nielen naše zvieratko, ale zabránime aj prípadnému prenosu parazitov na človeka a obzvlášť na deti. Mnoho vnútorných parazitov je totiž prenosných zo zvierat na človeka – to znamená, že majú tzv. zoonotický charakter. Na rozdiel od vakcinácie, žiadne odčervovanie nechráni pred reinváziou parazitov. Tá môže nastať po veľmi krátkej dobe. Aby sa však minimalizovalo riziko prenosu parazitov, je potrebné okrem pravidelného odčervovacieho programu dodržiavať aj zoohygienické podmienky chovu a teda zabezpečiť suché a spevnené výbehy, pravidelne odstraňovať trus, udržiavať úmernú koncentráciu zvierat a celkovú čistotu. Zvieratá by mali byť pravidelne očkované, odblšované (blchy sú medzihostiteľmi pásomníc) a samotní chovatelia a majitelia by mali dodržiavať základnú hygienu pri kontakte so zvieratami.